Welcome to my birthmonth

Bu sabahların bir anlamı olmalı…

uyanamıyorsun, uykuya doymuyor ve hep yorgun musun?

yoksa senin ki sonbahar depresyonu mu?

 

Mevsimlerin hızlı geçişleri güneşin bir görünüp bir kaybolmasıyla doğadaki diğer tüm canlılar gibi biz homo sapiens sapiensin de  ruhsal ve fiziksel dengesi iyice kaybolmuş durumda.

Bahar depresyonu ayrı, sonbahar depresyonu ayrı bir tür. Zaten Depresyon kanser gibi; kenndini tekrarlamaya basit bir neden arar, drama queens’in de süregelen devamlılığı bu yüzden sanırım.

 

Ekim ayıyla son bahar ve güneşsizlik kendini iyice hissettirmeye başladı.  Bir gün yazdan kalma parlak bir sabaha uyanırken başka bir gün kıştan olma soğuklara uyanıyoruz. Güneşin parlaklığı  enerjik hissetmemize sebep olurken git gide  artan yağmur bulutlarıyla ruhumuz kararmaya başladı.

 

Negatif yüklü kara bulutlar (bknz: yıldırım nasıl oluşur) bizim pozitif katyonlarımızı çekerek o güzel enerjimizi emiyor sanırım. yoksa güneş enerjisiyle mi çalışıyoruz? eğer öyleyse neden ısıl enerji içimizdeki yağdan faydalanıp daha büyük mutluluklar oluşturmuyor? mutluluık hormonu gerçek mi? yoksa biz söz de modern insan hominidae familyasının en stres yönetimi bozuk türü müyüz?

Homininilerde savaş ya da kaç vardır ama biz modern insan eskisi gibi savaşamadığımız ya da içinde bulunduğumuz durumdan kaçamadığımız için uzun süreli stresle yükleniriz. Yazın bitişi, okulların açılması, trafiğin artması, iş sorumluluklarının artması (yıl sonu yaklaşıyor artık toplayın verileri!) gibi güncel hayatta savaşamadığımız ve kaçamadığımız stres etkenleriyle boğuşma bu dönemde hızla artmakta. yaz boyunca haftaiçi yüklediğimiz stresi haftasonu park bahçe deniz gibi toprakla evrenle iletişimde olduğumuz için boşaltabiliyorduk ama şimdi işler biraz değişti.

%100 pamuk olmayan kıyafetler, lastik tabanlı ayakkabılarla tamamen inorganik bir fanusa girmiş durumdayız. Haliyle sürekli bir enerji üretimi(kazağınızı çıkarırken saçlarınızdan gelen elektrik sesi) ile karşı karşıyayız ve bu enerjiyi doğru yönde kullanamadığımız için zihinimizdeki stresle birleşip bizi depresyona sürüklüyor.

 

ekim ayının hem doğumgünümü hem evlilik yıl dönümümü hem de kızkardeşimin nişan gününü içermesinden ötürü; Ben şahsen bizzat kendim ve benliğim adına bu sene sonbahar depresyonuna girmemeye kesin kararlıyım bunun için de kendime  10. Ayda 10 adım hedefi belirledim. Hedeflerimi belirlerken; enerji tüketimini, doğru enerji üretemini esas aldım. Gelelim benim sonbahar depresyonu ilacımı içeren 10 maddeye;

 

0Yapay içecek:

Soda hariç asitli içeceklerden tutun, hazır kahve ve hazır çorbalara da veda ediyoruz. Her hazır gıda içerisinde vücüdumuzdan uzak durmasını isteyeceğimiz “asitlik düzenleyiciler” olduğunu unutmamak gerek.

 • 1Fincan Türk kahvesi:

Doğru şekilde alınacak kafein vücudun ateşleme sisteminin marş düğmesi olacak ve hem yağ yakımını arttırırken hem de beyninizin daha verimli daha doğru çalışmasına sebep olacak (bknz kahvenin faydaları)

 • 2kupa bitki çayı:

Hamile olmadığınız; yüksek tansiyonunuz ya da düşük tansion gibi riskli durumlarınız yoksa size her türlü bitki çayı serbest; içeceğiniz 1 fincan ısırgan otu çayı karaciğer temizlenmesi sağlarken demir içinde iyi bir kaynak olabilir; gün içinde maruz kaldığınız stresin etkisini azaltmak içinse melisa-papatya çayları kesinlikle yardımcı olacak 😉

 • 3litre su şart:

her 1 kilogram başına 32gram su gerekir: NŞA’da suyun özgül ağırlığı 1 olduğundan 1gram 1ml kabul edilir bu yüzden 1litre 1000gr sayılır 🙂

KİLONUZ *0,032 =  İÇMENİZ GEREKENSU  yani diyelim ki 60kg ağırlığındabirinin 60*0,32=1,94L su içmesi gerekir ben kendi kilomdan yola çıkınca maksimum hedefimi 3 koydum ama burdaki asıl amaç 2 litrenin altına düşmemek 🙂

 • 4gun 4 aşamalı egzersiz:
 1. ısınma yogası
  1. Güneşi selamlama: aslında günün başlangıcıyla yapılsa daha iyi olur ama kısa bir egzersiz planı için de iyi bir ısınma sayılır.
 2. 30dk koşu+yürüme
  1. 5,5 km/h hızda 10dk ısındıktan sonra 1’+1′ koşu yürüyüş tekrarını 7set yaptıktan sonra (14dk) 5,0 da 6dk yürüyüşle soğumaya geçilir.
 3. yogilates
  1. beden çalışmaya başlamışken durdurmak olmaz hem kas gelişimi için hem bedeni rahatlatmak için iki tip fiziksel tedavinin (pilates+yoga) karışımı olan yogilates harika olacaktır.
 4. meditasyon
  1. keep calm and relax baby!
 • 5+2 fast diet politikası:

5gün 1500 cal 2 gün 500 cal (bknz fast diet nedir? haftada 2gün yeter(yazar Mimi Spencer))

 • 6 UZ noktası:

5 gün alınacak karbonhidrat 75gramla sınırlandırılacak (bknz uykuda zayıflayın yazar Dr. Detlef Pape , Dr. Rudolf Schwarz , Elmar Trunz , Helmut Gillesen )

 • 7uyanma zamanı:

günde 8 bilemedin hadi 6 olsun uyku şart ama eşimle zaman geçirme dilimimi düşününce benim için en idela uyanma saati budur! yataktan dinlenmiş demlenmiş ve kolayca çıkmak günü daha kolay geçirmeyi sağlar 🙂

 • 8son öğün saati; 20:00 itibariyle yemek yok!

Özellikle de mayalı ve karbonhidratlı

 • 9dk couple tibetian rituels:

sevgiliyle beraber her akşam tibet rituellerine geri dönüş 🙂 (bknz gençleştiren tibet sırrı)

 

İşte benim depresyon ilacım 😉

Bu sene sonbahar depresyonunu siz de es geçin.

 

Takip edilen ,,,,,,,,,,,,,,,

Bir cevap yazın