neden yoga?

Bir moda mı yoga? yoksa hepimizin ihtiyaç duyduğu bir süreç mi? dürüst olmak gerekirse çoğu kişi için bir moda; uzun bacakları ya da dümdüz karnı için vazgeçilmez bir “spor”. Ama olayın aslı bu değil; bedensel ruh ile evrensel ruhun birleşimi yogadır.

1*Biraz daha açarsak;” Sanskritçe “yuji” kökünden türemiş olan yoga; birleşme, bir araya gelme anlamına gelir. Geleneksel anlamıyla yoga, bireysel ruh (Jivatma) ve evrensel ruhun (Paramatma) bir araya gelmesidir, ya da bireyin kendi sınırlı, küçük benliğinden sıyrılarak, her yerde olan, ebedi, mutlu,Özben olduğunu fark etmesidir.”

neden yoga yapmalıyım sorusuna vereceğiniz cevaplar içerisinde; “güzel bi beden için ya da dümdüz karın için” ise yaptığınız yoga değil elastik jimnastiktir.

Kendi adıma yoga’ya neden cevabı verdiğimde tüm bunlardan uzak bir noktada buluyorum kendimi. Bedenimi ele geçiren; kontrolü elinde tutan zihnimi, kontrol altında tutabilmek için. Herkesle zaman zaman benimle her zaman inatlaşan zihnimi beynimi ve kontrolündeki diğer tüm maddiyatımı kendim kontrol edebilmek için. Dünyaya denge saçmak için. Benim için yoga bir spor değil bir içe dönüş; bedenimin kontrolünde olan yeme bozukluğumu kontrol edebilmek için, geceleri uykumu kaçıracak kadar hızla ve inatla çalışan bilinçaltıma hükmedebilmek için yaptığım bir içe dönüş.

İnsan neden içe dönmek ister ki? Neden bir tanrıya sığınmaz ona şükretmez diye ilk tepkiler doğdu doğacaktır da ama anlayışla karşılanmayı beklerken anlayışlı da olmak gerek.

İnsanoğlu doğduğunda kafatası kemik değil kıkırdak dokudur, bedeni şaşırtacak kadar esnektir, üşümez, korkmaz ve hakikatı olduğu gibi yalın görür. Kirlenmeler büyüdükçe başlar, kafatası kemikleştikçe fikirler oluşur fikirler kemikleşir korku gelir bedenin dış etmenlere olan bağımlılığı ortaya çıkar beden esnekliğini kaybeder yaşam diye içindr bulunduğu sürece ayak uyduran kaslarını çalıştırır; bilgisinin yetmediği yerde korkusu başlar ve dinlere sığınır. Her farklı dinin bir birinden bağımsız yaratıcısı peygamberi ve meditasyon yöntemi vardır. Her din güneşin doğuşuyla uyanmayı emreder… bir dine münhasır olmak ise içe dönmek değildir; inanılan yaratıcının kitabına bağlı kalıp ona bağımlı olmaktır.

Bağımlılıklardan kurtulmak için bugün yoga; yaratıcıya isim vermeden onun yarattığı herşeye saygı duymak için yoga ve bedenlerine mucizeyi aşıladığı doğadaki canlıları taklit etmek için yoga…

Benim için bir din değil yoga, evreni var ettiğine inandığım big-bang’in arkasındaki güce teşekkür adına, bedenimi yarattığı ilk halime dönmek için…

yeni doğmuş bir bebek kadar esnek korkusuz ve ön yargısız olmak için….

Bir cevap yazın