Neden hamilelikte yoga?

  • Benim için Yoga bir yaşam biçimi…
  • Bebeğimle bağ kurmamı sağlayan yüce bir kavram…

gibi boyumdan büyük sözler edemeyeceğim. Yogini oldum da diyemem!

Yoga büyük bir felsefedir ve onu anlamak, özümsemek uzun emek ister… Oldum dediğiniz an aslında hiç birşey anlamadığınızın kanıtıdır… Kendi adıma daha harflerini yeni öğrendiğim bir dil diyebilirim. Harflerini öğrendiğim bu dili hayatıma adapte edebilmeyi amaç edindiğim günlerde hamile olduğumu öğrendim; böylece hamilelikte yoga da hayatımın bir parçası oldu…

Yoga ile hiç tanışmadıysanız bile hamilelik sürecinde tanışmanızı tavsiye ederim. Yoga uygulamasının güzellikleri ve niyesinden bahsetmeliyim o zaman dimi?

Eğer ilk hamileliğiniz ise bedeniniz ile ruhunuz için yepyeni ve hiç tanışık bir durum değildir. Bir çok kadın anne olmayı dört gözle beklese de, bir çok kadın için bu yeni dönem stres sebebi olabilir. Yaşanan bu stres sırasında bedene, akla ve ruha hamileliğin normal bir hal olduğu hatırlatılmalıdır. Modern yaşamda gün içinde gerek iş stresi gerek evliliğin verdiği sorumluluk stresi altında kalan kadınlar için hamilelik de stres sebebi olmamalı aksine bu yeni dönem benlikte huzurlu ve doğal geçen bir hal heline dönüşmelidir. Yoga hamilelik döneminde bu doğal hale geçmeyi hızlandırır ve kolaylaştırır.

Hamilelikte uygulanacak bütünsel yoga seansının faydalarından kısaca şöyle bahsedebilirim;

  • ASANA dediğimiz pozlar/duruşlar; karnın alt bölgesindeki kan dolaşımını arttırır. artan kan dolaşımı bacaklarda oluşacak ödemleri azaltırken bebeğin anne karnında sağlıklı bir gelişim ve büyüme evresi geçirmesine yardımcı olur. Kuvvetlenen karın kasları normal doğumu kolaylaştırırken, kuvvetlenen omurga sayesinde sırt ağrıları da hafifler.
  • NEFES ÇALIŞMALARI sayesinde önce annenin dolayısıyla bebeğin doğal hale gelmesi, rahatlaması sağlanırken akıl sakinleşir, kaslar gevşer, beden gerginliği azalır. Mide bulantısı, iştah kesilmesi gibi durumlara engel olur.
  • MEDİTASYON ile anne-bebek farkındalığı artar. Annenin bebeği ile olan bağı kuvvetlenir ve bebeğin beyin-ruh gelişimine katkı sağlanır.
  • MUDRA (KEGEL ÇALIŞMASI) ile üreme organına masaj yapar ve doğum kanalı kaslarını yönetmeyi öğretir, doğum esnasında odaklanmayı arttırırken rahim sarkmalarına engel olur.
  • DERİN GEVŞEME sayesinde bebeğin sağlıklı, mutlu ve iyi karakterde olacağını zihnen görselleştirme sayesinde anne hamileliğe karşı daha uyumlu ve olumlu bir hal geliştirir.

Tüm bu aşamaları bir arada uygulayan bir yoga anlayışı ile sürdürülen bir hamilelik hem keyifli ve huzurlu geçecek hem de anne üzerinde etkili olan stres faktörünün bebek gelişimi, Eq kodlanması üzerindeki etkisini minimuma indirecektir. Stres sebebi ile yeme bozukluğu gösteren anne de bu durum ortadan kalktığı için bebeğin gelişimini etkileyecek kötü besin ve içececeklere yönelmeyecektir.

Takip edilen ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Bir cevap yazın